Jakie są zasady wypowiedzenia umowy OC?
Wypowiedzenie umowy OC należy przedstawić aktualnemu TU w nieprzekraczalnym terminie do 1 dnia przed upływem okresu trwania umowy. Dokument taki możesz złożyć u agenta, jeżeli występuje on w imieniu Ubezpieczyciela lub wysłać pocztą – wówczas decydująca jest data nadania listu.
Jeżeli Twoja aktualna polisa zostanie wznowiona, a Ty w międzyczasie zawrzesz umowę na ten sam okres u innego Ubezpieczyciela, to możesz wypowiedzieć swoją poprzednią umowę OC w dowolnym momencie jej trwania. Warunkiem zaistnienia takiej sytuacji jest automatyczne wznowienie się polisy w poprzednim TU, tj. gdy nie podpiszesz umowy wznowienia i nie zapłacisz składki za wznowioną umowę. Pamiętaj też, że TU, w którym wypowiadasz polisę, może wymagać zapłaty składki za okres podwójnego ubezpieczenia.
Wypowiadanie polisy OC to istotny proces, w związku z czym zachęcamy, aby formalności powierzyć doświadczonemu agentowi.
Kupiłem używany pojazd z ważnym OC. Do kiedy muszę podjąć decyzję, czy będę kontynuować ubezpieczenie w ramach polisy poprzedniego właściciela?
Przede wszystkim należy pamiętać, że po zmianie właściciela pojazdu zarówno zbywca, jak i nabywca maja obowiązek poinformować Zakład Ubezpieczeń o tym fakcie w nieprzekraczalnym terminie 14 dni od daty sprzedaży.
Jako nabywca możesz zrezygnować z polisy zawartej przez poprzedniego właściciela w dowolnym momencie jej trwania. Jeżeli zdecydujesz się kontynuować umowę, to TU ma prawo do rekalkulacji nowej składki. W praktyce oznacza to, iż nawet w całości opłacona polisa zbywcy niekoniecznie okaże się bezskładkowa dla nabywcy.
Pamiętaj, że polisa przejęta po zbywcy nie podlega automatycznemu wznowieniu. Oznacza to, że przed upływem okresu trwania umowy musisz zawrzeć nowa polisę z tym lub innym TU.
Wzór wypowiedzenia OC znajdziesz w dziale
Dokumenty.
Sprzedaję swój pojazd. Czy mam obowiązek przekazać polisę OC pojazdu jego nabywcy?
Jesteś zobowiązany przekazać nabywcy potwierdzenie zawarcia umowy OC.
Pamiętaj także aby w terminie 14 dni od dnia sprzedaży poinformować pisemnie TU o przeniesieniu prawa własności pojazdu na nabywcę oraz przekazać TU dane nabywcy (w przypadku osób prywatnych: imię, nazwisko, adres, PESEL; w przypadku firm: nazwa, siedziba, REGON).
Wzór zawiadomienia o sprzedaży pojazdu znajdziesz w zakładce
Dokumenty.
Sprzedałem auto, mając opłaconą składkę OC i AC na cały rok. Czy przysługuje mi zwrot składki?
Twoje prawo do zwrotu składki jest uzależnione od faktu, czy nabywca pojazdu wypowie umowę i zawrze ją na siebie. Jeżeli tak – wówczas otrzymasz zwrot składki zarówno OC i AC za niewykorzystany okres. Jeżeli natomiast nabywca zdecyduje się kontynuować Twoją polisę, wówczas otrzymasz tylko zwrot AC oraz innych ubezpieczeń dobrowolnych.
Aby uzyskać zwrot składki, należy zwrócić się do Ubezpieczyciela z informacją o sprzedaży pojazdu oraz wnioskiem o zwrot składki. Zwrot za AC i inne ubezpieczenia dobrowolne otrzymasz od daty sprzedaży auta, natomiast zwrot OC od daty wypowiedzenia umowy przez nabywcę.
Wniosek o zwrot składki znajdziesz w zakładce
Dokumenty.
Nie używam auta. Czy w tej sytuacji mam obowiązek wykupienia OC?
Tak. Zgodnie z ustawą każdy zarejestrowany pojazd w RP musi być objęty ubezpieczeniem OC, niezależnie od tego, czy pojazd jest używany czy nie.
Co mi grozi za brak ważnego ubezpieczenia OC samochodu?
Przestrzegamy, aby nie dopuszczać do takiej sytuacji, ponieważ wówczas grożą Ci sankcje finansowe nałożone przez UFG. Zachęcamy zatem do szczególnej ostrożności w tym względzie. Dodatkowo jako firma dbamy o to, aby przypominać naszym klientom o zbliżających się terminach upływających umów.
Szczegółowe dane odnośnie wysokości kar znajdziesz na stronie
UFG.
Jak sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony?
Zdarza się, że nie pamiętamy, czy wykupiliśmy ubezpieczenie OC dla naszego auta. Inną możliwą sytuacją jest, że kierowca, który spowodował nam szkodę odmawia podania numeru swojej polisy. Czasami też osoba, od której kupujemy pojazd nie przekazuje nam dokumentu potwierdzającego aktualne ubezpieczenie OC.
W każdym z tych przypadków ubezpieczenie pojazdu można sprawdzić za pośrednictwem UFG. Usługa ta jest całkowicie bezpłatna i odbywa się
on-line.
Czy mogę rozłożyć składkę ubezpieczenia na raty?
Oczywiście! Większość towarzystw pozwala na rozłożenie składki na 2 lub 4 raty. Dodatkowo za pośrednictwem NordUnion masz możliwość rozłożenia składki u dowolnego Ubezpieczyciela na 11 rat.
W jaki sposób mogę zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka?
Obecnie najefektywniejszą formą zapewniania Twojemu dziecku stabilnego startu w dorosłość, przy jednoczesnym zapewnieniu mu wsparcia w sytuacji Twojej śmierci jest ubezpieczenie posagowe. Jest to produkt o charakterze kapitałowym zaprojektowany z myślą o rodzicach, którzy pragną jak najlepiej zadbać o przyszłość swoich dzieci. Szczegółowe informacje na temat tego produktu znajdziesz w zakładce
Życie.
Jestem ubezpieczony w pracy. Czy mogę dodatkowo ubezpieczyć się na życie?
Możesz, a wręcz powinieneś. Twoje zdrowie oraz życie to wartości, które należy chronić w optymalnym zakresie. W NordUnion podchodzimy do klientów ze szczególną troską dlatego staramy się im uświadamiać, jak ważne jest zapewnienie sobie i swoim najbliższym odpowiedniego komfortu ubezpieczeniowego. Po więcej informacji zapraszamy do zapoznania się z ofertą
Życie.
Moje dziecko uszkodziło rowerem auto sąsiada. Jak mogę zabezpieczyć się przed roszczeniami?
Doskonale znamy podobne sytuacje z autopsji! Doświadczenie nauczyło nas, że warto chronić się przed takimi wypadkami, wykupując ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Jest to produkt, który zapewnia szeroki zakres zabezpieczenia przed finansowymi konsekwencjami wyrządzenia szkody osobie trzeciej przez Ciebie lub Twoich bliskich. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w zakładce
Majątek.
Dlaczego warto ubezpieczyć firmę?
Odpowiedź jest prosta – ponieważ jest to źródło Twojego utrzymania. Jako człowiek biznesu powinieneś w sposób szczególny zadbać o najwyższej jakości ochronę swojej działalności. W Twojej naturze jest myślenie w sposób przedsiębiorczy. Doskonale rozumiesz istotę właściwej oceny ryzyka w biznesie. Uważamy więc, że przygotowanie dobrego planu ubezpieczeniowego powinno być dla Ciebie czynnością naturalną. Szczegółowe informacje na temat dostępnych form zabezpieczenia swojej działalności gospodarczej znajdziesz w zakładce
Firma.